niedziela, 6 września 2015

Złoty pociąg, słowo o georadarach typu FMCW

Początek września. Odkrywcy pociągu ujawnili się, ponoć w obawie o własne życie. Wojewoda Dolnośląski skierował na miejsce wskazane przez poszukiwaczy wojsko z zadaniem wykluczenia istnienia pociągu. Tok oficjalny sprawy zaczyna wyglądać tak, jakby do akcji weszły tajne służby z zadaniem wyciszenia tematu pociągu. W międzyczasie wieść o odnalezionym pociągu z czasów drugiej wojny rozchodzi się po świecie i na miejscu mamy już dziennikarzy z Chin, Australii i nie wiadomo jeszcze skąd.

Najważniejsze, że pojawili się znalazcy, znamy adres strony ich frmy i znajdujące się tam oświadczenie:

OŚWIADCZENIE ANDREASA RICHTERA I PIOTRA KOPERA


Najwięcej szumu w mediach wzbudza znajdujący się na tej stronie obraz pionowego szybu uzyskany z georadaru KS700:


Jaka masa bzdur wylała się z Internetu na temat tej grafiki jest aż zadziwiająca. Część dziennikarzy uznała wykres za tzw. "zdjęcie złotego pociągu", które widział Generalny Konserwator Zabytków. Pojawili się "eksperci" twierdzący, że diagram to fotomontaż. Właściciel firm z innymi georadarami (GPR) uznali, że KS700 to bubel i mieli go kilka lat temu choć powstał w 2003 roku. Szyb to szyb, musi być pionowy. Jest to przykład z oferty firmy operującej georadarem, nic więcej.

Niemiecki KS-700 kosztuje ok. 16000$ i działa na zupełnie innej zasadzie niż klasyczne georadary. To FMCW: frequency-modulated-continuous-wave (FMCW) ground penetrating radar (GPR). Nie używa jednej długości fali do penetracji gruntu. Potrafi ją zmieniać adaptacyjnie tak, aby uzyskać najlepsze wyniki. Georadary typu FMCW  mają lepszą rozdzielczość od georadarów starej generacji operujących na jednej długości fali.

Tu (IEEE Xplore Digital Library) jest przykład pracy naukowej na temat tej metody z 2009 roku:
Study on Signal Processing of FMCW Ground Penetrating Radar

Tutaj jest adres producenta georadaru:
http://www.ks-groundradar.com/groundradar/ks700_groundradar.html

Tu jest artykuł opisujący zasadę działania Georadaru FMCW z 2010r:

http://mwrf.com/test-and-measurement/check-chirp-effects-fmcw-gprs

Schemat blokowy georadaru FMCW ze strony http://mwrf.com/


W tym kontekście wypowiedzi ekspertów o rzekomej podróbce można wytłumaczyć nieznajomością najnowszych technik. Ciekawe czy georadar, który użyje wojsko ma również FMCW. Jeżeli nie, odkrycie może pozostać nie potwierdzone...

—- Polecamy:
logo latarki sklep
Rozświetlamy ciemność – sklep z profesjonalnymi latarkami LED dużej mocy. Kod rabatowy 5% dla czytelników bloga: word47 http://latarkisklep.pl
----
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz